Pro požární a provozní bezpečnost vašich

spotřebičů paliv a spalinových cest

Návrh na změnu stanov SKČR na VH 2017

Dne 8.dubna 2017 bude na Valné Hromadě podán návrh na změnu stanov v tomto znění.

Návrh změny stanov

Doplňuje se článek 14 a 15 Stanov SKČR v tomto znění:

čl. 14 Stejnokroje členů SKČR

Členové SKČR při práci a slavnostních příležitostech souvisících s kominickým řemeslem, nebo reprezentací kominického řemesla či SKČR nosí stejnokroj.

Stejnokroje jsou rozlišeny podle příležitosti, ke kterým jsou určeny. Rozlišujeme kominický stejnokroj pracovní, slavnostní a reprezentační.

 

Pracovní kominický oblek

Základ je černý obvykle dyftýnový oblek na loktech a kolenou pošitý kůží, nebo další látkou zesílený, náretník, který slouží jako respirátor, na nohách pevné boty s protiskluznou podešví, na hlavě bílá čepička, kolem pasu kožený opasek.

 

Slavnostní kominický oblek

Slavnostní stejnokroj je odvozen od původního návrhu Tadeáše Hájka z Hájku promedika císaře Rudolfa II. z roku 1613.

Slavnostní oblek se liší od pracovního tím, že nemusí kominíka chránit před kontaktem těla se sazemi, není uzavřen až ke krku a není utěsněn kolem zápěstí.

Černá blůza připomíná spíš vojenskou vypasovanou blůzu s klopami, rovným spodním okrajem, s vnějšími kapsami na prsou. Knoflíky kovové stříbrné, hlavní větší, na kapsách (1) a na konci rukávů (3) menší. Na levém rameni ozdobná pletená zlatá šňůra, pod niž se zasunuje scaron-šorna (stříbřitá barva-chromovaná).  Klopy a límce jsou zdobeny černým sametem, na klopách zlaté nebo stříbrné šorny situované do vodorovné polohy. Kolem pasu opasek s přezkou, na přezce znak sv. Floriána. Na paži levého rukávu nášivka SKČR. Místo pro stužky je nad levou náprsní kapsou, jmenovka nad pravou. Za opaskem složený bílý náretník. Bílá košile, černá kravata. Čepička bílá, tvaru plátěného pytlíku, na horním konci uzavřeného přišitým kolečkem (průměr asi 3 cm) z téhož materiálu. Čepička přehnutá na bok směrem k pravému uchu. Čepička je součástí uniformy a v místnosti se nesundává z hlavy. Černé klasické kalhoty ze stejné látky, černé polobotky. Praporečníci mají bílé rukavice.

 

Reprezentační kominický oblek

Reprezentační kominický oblek se skládá z černých kalhot, černého saka, bílé košile, černé kravaty a černých polobotek.

Límec saka a rukávníky v délce 10 cm jsou z černého saténu. Knoflíky jsou zlaté, kulaté průměr 20 mm. Čtyři slouží k zapínání saka, jeden je na horní straně rukávníku na malíkové straně a dva jsou na zadní straně v úrovni pasu cca 25 cm od sebe. Místo výložky jsou na levém rameni dvě zlaté šňůry ukončeny těsně u saténového límce zlatým knoflíkem.

Na levé paži je výšivka znaku SKČR. Na klopách saténového límce jsou odznaky zkřížených zlatých šoren situované do vodorovné polohy. Na pravé straně hrudi je kovová vizitka se jménem. Na levé straně prostor pro vyznamenání. Na levé klopě je zlatý odznak kominíka, nebo českého lva velikosti 30 x 30 mm. Na rukávech těsně nad saténovým okrajem směrem k paži je prostor pro pletené zlaté prýmky šířky 1 cm, které označují funkce. Prýmky jsou od sebe vzdáleny rovněž 1 cm. Jeden prýmek označuje funkci cechmistra. Dva prýmky označují funkci viceprezidenta SKČR a předsedy Znalecké a rozhodčí komise SKČR. Tři prýmky označují funkci prezidenta a čestného prezidenta SKČR. Černé kalhoty. Černé polobotky.

Slavnostní a reprezentační uniforma se používá zejména při účasti na jednání Valné hromady SKČR, společenských a slavnostních příležitostech, výstavách, zastupování SKČR na úřadech, účast na pohřbu člena apod.

 

čl. 15

Vyznamenání členů SKČR

Udělení vyznamenání Regionálního cechu a SKČR je formou uznání a poděkování těm, kteří se svou obětavou prací zasloužili o propagaci a rozvoj kominického řemesla v České republice i zahraničí.

Pravidla pro udělování vyznamenání jsou určena ve Statutu vyznamenání SKČR, který schvaluje Rada SKČR.

 

Evidence vyznamenání

Evidence vyznamenaných je vedena centrálně kanceláří SKČR

 

Odebrání vyznamenání

O odebrání vyznamenání rozhoduje na návrh člena SKČR orgán, který příslušné vyznamenání schválil. Důvodem k odebrání vyznamenání může být např. porušení Etického kodexu nebo Stanov SKČR, porušení právních předpisů vztahujících se k výkonu kominického řemesla vyznamenaným, vyloučení vyznamenaného z SKČR apod.