Pro požární a provozní bezpečnost vašich

spotřebičů paliv a spalinových cest

Podpořte projekt Kominického muzea

Milí kolegové,
projekt přípravy expozice dějin kominíků v našich zemích není třeba představovat. Za ta dlouhá léta, co se vlastními silami snažíme v jižních Čechách zadaptovat někdejší návesní hostinec a přizpůsobit ho výstavním potřebám, jsme o něm při různých příležitostech hovořili mnohokrát.

V přípravách muzejní expozice jsme neustali ani v tomto složitém roce, plném nejistot; jen šlo všechno mnohem pomaleji. Po dlouhých letech adaptace celého objektu začíná být za námi to obrovské množství co nejpoctivěji vykonávané práce vidět a před námi je už jen mnohem menší, byť nikoli méně nákladný díl.

Je toho ještě stále dost, co nás dělí od otevření alespoň této první části zamýšlené expozice. Chystáme konzervaci cihlové dlažby a její následnou pokládku, stavbu modelu průlezného komínu, v němž zájemci budou moci zakusit prostředí, kde se kominíci pohybují. Do jara snad už konečně nastoupí malíři, kteří dají venkovní i vnitřní omítce novou tvář. A jakmile setřeme poslední stavební prach, bude možné započít s instalací vitrín a exponátů.

Vedle toho jsme zpracovali – a rádi bychom knižně vydali - jihočeskou část historie kominíků, a již nyní připravujeme další oblasti.
Také proto se na Vás stále znovu obracíme s výzvou k podpoře dokončovacích prací na výstavním sálu a vydání publikace.

Získané prostředky pomohou naplnit cíl nikoli pouze náš, ale i řady našich předchůdců – aby v České republice mohlo existovat kominické muzeum, které bude důstojným způsobem připomínat staletou tradici kominické profese, její kořeny a východiska; připomene jednotlivé kominické osudy na pozadí klíčových dějinných okamžiků a tím přispěje nejen k uchování paměti na konkrétní lidské osudy, ale i k povzbuzení povědomí o dosavadní existenci, důležitosti a nepostradatelnosti kominíků.

Za Vaši podporu předem děkujeme,
Josef Bažant, místopředseda spolku, v.r.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: +420 734708733, +420 603872327

transparentní účet: 2101733907/2010

https://kominickemuzeum-cz.webnode.cz/